Zemřel Jan Vaněk, sportovní novinář, překladatel a hlavně pozemkář celým svým srdcem i duší

Hlavní stránka / Švédská sekce / Články o Švédsku / Zemřel Jan Vaněk, sportovní novinář, překladatel a hlavně pozemkář celým svým srdcem i duší

28.2.2015

Zemřel Jan Vaněk, sportovní novinář, překladatel a hlavně pozemkář celým svým srdcem i duší Ve věku 84 let zemřela v pondělí 23. února 2015 legenda pozemního hokeje. Jan Vaněk vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy se zaměřením na švédštinu. Tím, že měl vždy blízko ke sportu, svoji švédštinu uplatňoval právě ve sportovní branži.

Jan Vaněk se narodil 25. srpna 1930, aby takřka celý svůj život zasvětil sportu, zvláště pak propagaci a popularizaci pozemního hokeje v Československu a později v České republice. V roce 1946 stál u založení klubu pozemního hokeje HC 1946 Praga, jehož byl dlouholetým předsedou. Po skončení hráčské kariéry se naplno věnoval trenérské kariéře. To, že pozemní hokej bude jeho láskou a vášní na celý život potvrdil Jan Vaněk mimo jiné tím, že o pozemním hokeji psal a propagoval jej více než 50 let. Za celou tu dobu vyrostla, ba i odrostla celá řada vynikajících pozemkářů, jejichž pozemkářské výkony byly s největší pravděpodobností právě díky novinářské píli Jana Vaňka zvěčněny v jednom z jeho více než tisícovky jeho článků, reportáží arozhovorů.


Jan Vaněk vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy se zaměřením na jazyky, konkrétně švédštinu. Svého času jako jeden zmála Čechů, který v tehdejší době tento jazyk ovládal. Tím, že měl vždy blízko ke sportu, svoji švédštinu uplatňoval právě ve sportovní branži. Byl korespondentem několika švédských sportovních časopisů se zaměřením na fotbal a lední hokej. Pravidelně působil na postu tlumočníka švédské hokejové reprezentace. Ze Švédska pak českým sportovním fanouškům přinášel pravidelně informace, přispíval do sportovních novin a časopisů. Kdo z pamětníků 60. - 80. let minulého století by neznal sportovní magazíny, jakými byly svého času vydávané tituly Gól, Stadión či Československý sport.


Byly to patrně jeho časté cesty do Švédska, které Jana Vaňka inspirovaly do té míry, že neodolal nabídce vydat průvodce po Švédsku. Kniha Švédsko: průvodce do zahraničí vyšla v roce 1997 v nakladatelství Olympia. Druhé aktualizované vydání pak v roce 2003.


Byl to však pozemní hokej, který se stal Janu Vaňkovi celoživotní náplní. Působil-li nejdříve v roli hráče a později trenéra, v 90. letech 20. století se pak věnoval na postu redaktora popularizaci tohoto olympijského sportu u nás. Od roku 1994 byl šéfredaktorem časopisu Náš hokej, který vycházel 15 let. Na pozici sportovního novináře působil do nedávna.


V neposlední řadě je namístě zmínit i fakt, že po celou tu dobu byla Janu Vaňkovi velikou oporou jeho životní partnerka Jana, se kterou, v dobrém i zlém, šli životem společnou cestou takřka 45 let, až do roku 2013, kdy paní Jana ve věku nedožitých 69. narozenin svého Jana opustila. Nezbývá než věřit, že se již setkali za nebeskou bránou. A dost možná, že ta brána byla pozemkářská. Nevěříte? A proč byse pozemní hokej nedal hrát také v nebi?


Čest jejich památce!


V Praze dne 24. února 2015


Petr Vaněk
syn

Autor: Jana Černá   |   Sekce: Články o Švédsku   |   Tisk   |   Poslat článek známému




RSS kanál  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024

 

Všechna práva vyhrazena © 2024 NETservis s.r.o.