Skandinávské hudební dialogy

Hlavní stránka / Aktuální pořady a akce / Skandinávské hudební dialogy

Termín konání: 9.8.2012

Skandinávské hudební dialogy Thomas Schönberg a Kjell Åke Åsberg
Michnův palác, 9.8.2012 20.00
Prodej vstupenek na místě před začátkem představení a alesmedia49@gmail.com a 724 736 504

 

 

Program

Introdukce..................................................Trio Bozole

Ludwig van Beethoven ....................Duet č. 1 C dur

Wilhelm Petersson Berger...........................Dueta

Preludium pro 2 housle

Píseň Benny Anderssona

Házená polska (Slängpolska) Eklunda polska dle Ester Viksta Lasse Byggmam dle Byss Kalle

J.S. Bach ............ Suita pro cello bez doprovodu č. 1 G Dur

Švédské lidové melodie..........dle Stefan Löfvenius

Thomas Schönberg (violoncello) a Kjell Åke Åsberg (housle) se seznámili v rámci svého společného působení při Kulturní škole v Solenutunně. Jejich společné nadšení pro barokní a folklorní hudbu Skandinavie vedlo k mnoha společným projektům.

Připravili si pro Vás program zaměřený především na hudbu Skandinávie, se zvláštním zřetelem na lidové prvky v klasickém provedení.

Thomas Schönberg (violoncello) byl aktivní jako sólista, dirigent i komorní hudebník v USA, Evropě i Asii bezmála 20 let. V Ars Nova Trion, které založil a roku 1990 a 10 let vedl, se podílel na tvorbě koncertů, nahrávek, televizních programů. Na Thaiwanu absolvoval turné jako dirigent i sólista mimo jiné i se symfonickým orchestrem Kaohsiung Symfonie a ve Švédsku dirigoval orchestr Hedemora Orkesterförening, symfonické orchestry Sollentuna symfoni a Lidingösymfoni. V USA se představil jako sólový cellista s Maryland Symphony, Hopkins Symphony, SDSU New Music Ensemble a Collegium Musicum z Hartford. Absolvoval turné s mnoha pianisty, mimo jiné s Gayleen Chun (USA), Wen-Li Hsu (Taiwan), Howard Cohen (USA), Marian Buck-Lew (USA) a Francesco Possenti (Italie).

Dr. Schönberg je v současné době rektorem hudební školy v Lidingö musikskola ve Stockholmu a pracoval v podobných pozicích v Sollentuně a Hedemora.

Kjell Åke Åsberg (housle) se v počátcích své hudební kariéry věnoval především lidové hudbě. Působil v různých švédských folklorních seskupeních, ale i jako solista v Säffle Opera. Jako hudební pedagog působil na hudebních školách v Säffle, Ljusdal, Bollnäs a na konzervatoři v Kappelsberg, Härnosand. Koncertoval ve Skandinávii i USA.Je autorem jedné z nejprodávanějších švédských houslových škol. V roce 2008 obdržel prestižní cenu Švédské Královské Hudební Akademie. V současnosti je prvním houslistou a koncertním mistrem Stockholmského symfonického orchestru Respons Symfonietta. Vystupuje i jako sólista spolu s Maďarskou cimbálovou hudbou a je pedagogem při Kulturní škole v Solentunně.

Gottlandské tance........................... (dle Tor Aulin)

(aranžmá Arpeggione duo)

Polska, dle O Ludgrena z Alvy Svanpolska

Visbypolsor

Polska, dle Florsena z Bjurs Romins polska

Ludwig van Beethoven (1770-1827) je jedním zvrcholných skladatelů klasicismu, nicméně i začátku romantismu. Ačkoliv byl především skvělým pianistou, věnoval i několik sonát smyčcovým nástrojům. Duet č.1 D Dur pro dvě housle uslyšíte ve zpracování pro housle a cello.

Wilhelm Petterson Berg (1867-1945) je klasickým představitelem švédského nacionálního romantismu. Je snad nejvíce znám svými kompozicemi Frösöblomster I-III, ale mimo to zpracoval mnoho lidových melodií , napsal pět symfonií, operu Almjot a jiné skladby. Byl i dlouholetým dirigentem Stockholmské opery.

Johann Sebastian Bach (1685-1750) napsal většinu svých instrumentálních skladeb v letech 1717 až 1723 během svého působení u dvora v Köthenu, mezi nimi i Šest suit pro cello bez doprovodu, jež patří k nejčastěji předváděným sólovým skladbám pro cello. Prelude, neboli první suita G Dur, je z nich nejznámnější.

Švédská lidová hudba má svoje osobité kouzlo, dynamiku a charakter. Po staletí byla přechovávána hudci (spellmen), kteří šířili s houslemi melodie mezi lidmi. Jednotlivé melodie, především tance polska , jsou většinou nazývány podle místa původu. Kytarista Stefan Löfvenius, kytarový pedagog při Uppsalské Univerzitě, Nositel čestného stipendia Královské hudební akademie a jeden z organizátorů Uppsalského mezinárodního kytarového festivalu, zpracoval několik melodií pro housle a kytaru či cello.

Gottlandské tance (Gottländska danser) napsal Tor Aulin (1866-1914) původně pro housle a piano. Tance pocházejí ze sbírek Gotlandstoner (Gottlandské tóny), které byly zaznamenány Augustem Fredinem během let 1875-1902 a vydány v letech 1909-1932. Fredin zaznamenal na 700 melodií, vše od různých písní, tanců, pochodů ale i religiosních oslavných kantát.

Zde prezentované skladby obsahují především tance“ polska“, tedy nejtypičtější švédské tance. Každý jednotlivý tanec je koncipován ze dvou kontrastujících polsk různého charakteru.

 

Autor: Johan Hornof   |   Sekce: Aktuální pořady a akce   |   Tisk   |   Poslat akci známému


RSS kanál  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2025

 

Všechna práva vyhrazena © 2025 NETservis s.r.o.